МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
Божиќно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Божиќно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕД...

Денес во Господа се упокои г.Горазд првиот Митрополит на Европската Епархија МПЦ-ОА

Денес во Господа се упокои г.Горазд првиот Митрополит на Европската Епархија МПЦ-ОА

Негово Високопреосвештенство  Митрополит Европски Горазд, првиот митрополит на Европската епархија на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (1936 – 2020) Денес, понеделник, 28 декемв...

Илинденско послание

Илинденско послание

†    СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И    ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСК...