МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
Божиќно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Божиќно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

† СТЕФАН, по милоста Божја, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, заедно со Светиот Архиерејски Синод, по повод Божикните празнувања, испраќа мир и благослов од Бога до свештенослужителите, до монаштвото и до сите чеда на Ма...

Митрополит Европски Пимен – Беседа за св.Петнаесет

Митрополит Европски Пимен – Беседа за св.Петнаесет

Храм св. Петнаесет Тивериополски маченици во Струмица Св. 15 И еве денес пак се собираме молитвено да им се обратиме на Петнаесетте Тивериополските свети маченици зашто и за пофалба и за крепост ги имаме. И на нивниот подвиг се сеќаваме...

Типик за Рожденственските (Божиќните) пости

Типик за Рожденственските (Божиќните) пости

Божиќен пост На 28.11.2021г. започнува Божиќниот пост кој според типикот на МПЦ се пости: - среда и петок  - строг пост - понеделник, вторник и четврток - пост на масло - сабота и недела - масло, вино и риба. Лесни и од Бога благ...