МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН

Возљубени браќа и сестри, ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН, надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски г-дин Пимен ќе чиноначалствува во Италија. Распоред на богослужбите: ⛪️МПЦО „...

Возљуби го Бога од сето твое срце и од сета твоја душа и со сета твоја сила и со  сиот свој разум

Возљуби го Бога од сето твое срце и од сета твоја душа и со сета твоја сила и со сиот свој разум

Многу ја сакам поемата на Веритис, „Дружење со Христос“. „Копнеев да доживеам дружба со Христа, Неговата  топла љубов да ја затворам во градите. А градите се тесни и се  отвараат и шират, и колку што повеќе љубат, то...

Христос се роди, навистина се роди!

Христос се роди, навистина се роди!

За многу години! Со утринските литургии по црквите и храмовите, Македонската православна црква го започна празнувањето на Божик, празник за раѓањето на Исус Христос, најрадосното случување во христијанскиот свет. Според обичаите за Божиќ се ста...