МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
ВЕЛИГДЕНСКО ПОСЛАНИЕ '24

ВЕЛИГДЕНСКО ПОСЛАНИЕ '24

† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА&n...

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН

  Возљубени браќа и сестри,   ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН   Надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски г-дин Пимен ќе чиноначалствува во Република Италија.  ...

Типик за Великите пости

Типик за Великите пости

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски господин ПИМЕН! „Молитвата е бессилна доколку не е заснована на постот, и постот е бесплоден доколку од него не потече молитва“ (Преподобен Марко Подвижник)...