• Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk

Осветување на нова Црква, МПЦО „Св.Кирил и Методиј “ во Дортмунд

Осветување на нова Црква  МПЦО „Св.Кирил и Методиј “ во Дортмунд-Германија

 
Покана за сите верници!
 
Ве известуваме дека на 30.04.2023 г. со почеток во 10:00 часот ќе се освети новата Црква и ќе се отслужи света Архиерејска Литургија на која ќе чиноначалствува:
 
Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима ,Неговото блаженство г.г СТЕФАН
Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј
Нашиот надлежен владика митрополитот Европски г. Пимен
и повеќе свештенослужители од Македонија и Европа.


Инфо од одборот!
 
- За време на осветот улицата ќе биде затворена и таму ќе има маси,јадење и
пиење .
- Свеќите ќе се продаваат и палат во старата Црква
- Ќе можете да паркирате на паркингот на REWE(500м до Црквата.)
 
Паркингот е БЕСПЛАТЕН,а од таму до Црквата и назад ќе има БЕСПЛАТНИ автобуси за сите Вас.
 
Повелете оваа радост да биде поголема.